Tändsticksask i mässing med äkta malakit
Denna tändsticksask är tillverkad i mässing och pryds av en infattad äkta malakitsten (ca 38 × 28 × 6 mm). Den djupgröna stenen med sina naturliga ådringar gör varje exemplar unikt.
Asken är stämplad med Gusums Messing och mäter:
Längd: 11 cm
Bredd: 6,5 cm
Höjd: 12,2 cm
Material: Mässing med infattad malakit.
Ett hantverk i samarbete
Denna tändsticksask är resultatet av ett nära samarbete mellan mässingsgjutare och slipare av ädelstenar. Tillverkningen är helt hantverksmässig och kan närmast liknas vid ett guldsmedsarbete, där precision och materialkänsla står i centrum.
En betydande del av kostnaden ligger i malakitstenen – en halvädelsten med rik färg och levande struktur.
Designen är skapad av Fredrik Strömblad och modellen finns även att få i tenn samt med andra stensorter.
En uppskattad favorit bland inredare och även uppmärksammad av internationella modevarumärken.
Malakitens historia
Malakiten hade sin storhetstid under empiren och var särskilt uppskattad i Ryssland under 1800-talet. Föremål från denna period betingar idag mycket höga värden på internationella auktioner.
Mineralet är ett grönt, kopparhaltigt material – kemiskt en form av kopparkarbonat-hydroxid – och kännetecknas av sina karakteristiska band och mönster. Namnet härstammar från grekiskan och sägs syfta på likheten med malvans blad.
Genom historien har malakit tillskrivits särskilda egenskaper. Den har kallats ”själens spegel” och anses av vissa symbolisera balans och transformation. Som med många naturmaterial bär den på både historia och myt – något som ytterligare förstärker dess fascination.
Vill du att vi gör en ännu mer exklusiv, nästan museal ton – mer ”samlarobjekt / objet d’art” för internationell publik?
Svenska
English
Deutsch